Atlas Global işçileri ETS TUR önünde direniş çadırı kurdu: – Gazete Rüzgarlı

Atlas Global işçileri ETS TUR önünde direniş çadırı kurdu: Paramızı almadan buradan gitmeyeceğiz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ikiz kardeşi Ali Murat Ersoy’un sahibi olduğu havacılık şirketi AtlasGlobal çalışanları, şirketin iflasından sonra maaş, kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmediği gerekçesiyle dün Ersoy’un patronu olduğu ETS TUR Genel Merkezi önündeki oturma eylemi yaptı. İşçilerin alana çadır kurmasına müdahale etmeye çalışan polis, işçileri sokağa çıkma yasağı ile tehdit etti.

Umut Sendikası (UMUT-SEN), Atlas Global işçilerinin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un patronu olduğu ETS TUR Genel Merkezi önündeki oturma eyleminde çadır kurma kararı aldığını duyurdu. İşçilerin alana çadır kurmasına müdahale etmeye çalışan polis ardından işçileri sokağa çıkma yasağı ile tehdit etti.

Atlas Global işçileri oturma eyleminden yerleşik eyleme geçtiklerini ve haklarını alana kadar Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un patronu olduğu ETS TUR Genel Merkezi önünde çadırlı eylem yapacaklarını açıkladı. Atlas Global işçisi, “Buraya oturma eylemi için gelmiştik ama direnişimizi sürdürmeye karar verdik. Buraya arkadaşlarımız çadır getirecek ve oturma eylemimizi artık yerleşik düzene geçirip paramızı alana kadar burada bir yaşam düzeni oluşturmaya çalışacağız” diye konuştu.

Haklarını alana kadar çadırlı eyleme devam edecekler

Evlerine gitmeyeceklerini ve çadırın getirildiğini belirterek şöyle devam etti sözlerine:

“Biz sonuç alana kadar burada olacağımızı söylemiştik. Oturma eyleminden bir sonuç alamayacaksak kendi çadırımızı kurmaya karar verdik. Mehmet Ersoy’dan artık bir haber bekliyoruz, Ali Murat Ersoy’dan aldığımız cevaplar tutarsız ve yetersiz olduğu için bizi sürekli bir oyalamanın peşindeydi. Biz de Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’dan bir geri dönüş bekliyoruz.

Geri dönüş gelene kadar da çadırımızda ikamet etmeye devam edeceğiz. Kendisiyle burada ya yüz yüze karşılaşacağız ya da medya aracılığıyla, bir telefon görüşmesiyle artık nasıl istiyorsa istesin bizim adresimiz kendi adresinin dibi. Artık bir cevap bekliyoruz cevap gelene kadar da buradayız.”

İşçilerin çadır kurmalarına polis müdahale etti

Ancak karar sonrası getirilen çadırları polis alana sokmak istemedi. Tüm baskılara rağmen Atlas Global işçileri alkışlar eşliğinde çadırı kurdu. Çadırın kurulmasının ardından Emniyet güçlerinin çadırlara el koyarak kendilerini tehdit ettiklerini açıklayan Atlas Global işçisi, “Bizi şununla tehdit ediyorlar: ‘21.00’e kadar bekleriz, sizi sokağa çıkma yasağından alırız. Ama çadır kurmanıza da izin vermeyiz’ Resmen direnişimizi kırmanın peşindeler. Çadırımız için savaşacağız. Savaşmamız gerekiyor savaşacağız” ifadelerinde bulundu.

Polis işçileri sokağa çıkma yasağı ile tehdit etti

Atlas Global işçisi, “Kimse beni sokaktasın diye suçlamasın beni sokağa itenlere bir sorun bakalım neden buradayım. Kendi isteğimle bu soğukta bu kadar insan keyif almıyor burada çadır kurmak zorunda kalmaya” diyerek şu ifadelerde bulundu:

“Bizi buna iten hatta, ‘Bunu yapmazsanız sizin hakkınızı vermeyeceğiz. Sizi almayacağız ama sokağa çıkma yasağını delin geçin de bakın sizi o zaman nasıl alıyoruz’ diyen Emniyet güçlerine de sesleniyorum. Bizi bu suçlama ile alıkoyacaksınız ama bu yayın ve bunu izleyenler şunu bilecek ki bu insanların maalesef gidecek yeri kalmadı. Kalmadığı için buradalar. Mehmet Nuri Ersoy’dan somut bir geri dönüş olmazsa biz bu çadırda oturmaya devam edeceğiz. Gelin almak istiyorsanız alın, biz paramızı almadan buradan gitmeyeceğiz.” (BB)

 

Kaynak: https://www.gazeteruzgarli.com/atlas-global-iscileri-ets-tur-onunde-direnis-cadiri-kurdu-paramizi-almadan-buradan-gitmeyecegiz/