Atlasglobal çalışanlarının alacak davasına ilişkin ilk duruşma bugün yapıldı – Bağımsız Havacılar

Atlasglobal mağdurlarının ilk duruşması bugün Bakırköy Adliyesinde yapıldı.

Bakırköy 3 ‘üncü Asliye Ticaret Mahkemesinde yapılan ilk duruşmada, dava ile ilgili bilirkişi atanmasına karar verilirken, alacakların Akfe isimli bir şirkete kaydırıldığı tespit altına alındı.

İkinci duruşma 5 Kasım’da

Mahkemeye iflasın hileli olduğu talebinde bulunulurken, ikinci duruşma 5 Kasım’da yapılacak.

Duruşmada söz alan bir müdahil vekillerinden bir avukat, Atlasglobal’in alacaklarının Akfe adlı şirketine ödenmemesi konusuyla ile ilgili bir ihtarnamenın elinde olduğunu ifade ederek, alacakların Akfe şirketine temlik edilmesiyle ilgili soruşturma talebinde bulundu.

Öte yandan Atlaszedeler Adalet Platformu (AZAP) konuya ilişkin bir basın bildirisi yayınladı;

Bildiride şu ifadeler yer aldı;

Değerli basın mensupları, Sevgili çalışma arkadaşlarımız;

Çalışanların alınteri ve emeğiyle yaratılan Atlasglobal markası Türk Sivil Havacılığına mal olmuş Türkiye’nin Skytrax’ten 4 yıldız almış tek havayolu, 2018 yılının en büyük hizmet ihracatı yapan üçüncüsü, çalışanlarının olağanüstü gayretleri ile ülkemize en çok turist taşıyan üçüncü şirketidir. 17.01.2018 tarihinde sadece %49 una KDV ve alım satım vergileri de dahil 950.000.000 USD değer biçilen şirket bu kadar kısa sürede nasıl iflasa sürüklendiğinin izahını yapamıyoruz.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ilgili mevzuatı gereği, her havayolu senede en az bir kere mali soruşturma geçirmektedir. Nakit akış probleminin 2016 yılından itibaren devam ettiğini savunan sermayaderın, en az üç yıl mali denetlemelerden geçtiğinin açıklanması izaha muhtaçtır.

Atlasglobal çalışanları bu süreçte araştımalarını sürdürmüş, ancak Bank Safra Sarasin AG Switzerland, Murat Ersoy nezdindeki CH 57 0875 0062 0238 0400 0 IBAN nolu hesaba Mayıs 2019 tarihi itibarı ile girişi yapılan para miktarına ait bilgilere ulaşamamıştır.

Şirket iştiraki olan bakım şirketinin, özellikle karlı Irak Havayolları Bakım Anlaşması sonrası İsviçreli Benedik Maritius adlı sözde fon şirketine satılmasına da anlam verememekteyiz.

ATS Team adlı şirketin Atlasglobal havayolu şirketinden, yaptığı bakımlara karşılık tahsil etmiş olduğu ücretin akıbeti, bakım ücretlerinin emsali ile farklılıklarının olup olmadığının araştırılması, Murat Ersoy’un İsviçre vatandaşlığı konusunda araştırılmanın yapılması biz çalışanların boyutlarını aşmakta, Türkiye Cumhuriyeti bağımsız savcı ve hakimlerinin görev alanına girmektedir.

Bu yüzden, biz Atlasglobal çalışanları söz konusu şirketin iflas sürecine müdahil olup, sürecin doğru takip edilip, edilmediğine dair takibinde olacağız.

Haklarımızın iadesi için, ulusal ve uluslararası platformda savulunacağına dair azmimiz devam etmektedir.

Birliğimiz gücümüzdür !

*Türkiye cumhuriyeti anayasasına göre mücadeleyi engellemek suçtur.*

Atlasglobal çalışanları adına duruşma öncesinde açıklamalarda bulunan kabin memuru Ruken Çapan, kendilerine destek verilmesini istedi.

Kaynak: https://www.bagimsizhavacilar.com/atlasglobal-calisanlarinin-alacak-davasina-iliskin-ilk-durusma-bugun-yapildi/