Atlasglobal Kaptanı’nın Denizin Altındaki Airbus Uçuş Hazırlık Kontrolü

Sayın Sevgili Okurlar Merhaba,

2020 yılının, bizlere ve dünyamıza getirmiş olduğu bu pandemi hepimizi etkiledi ve etkilemeye devam etmektedir. Bu süreçte tanıdığımız birkaç havacı dostumuz maalesef aramızdan ayrıldı, bir kısmı covid19’a yakalandı ve tedavi gördü. Hayatını kaybedenler için mekanları cennet olsun ve tedavi olup iyileşenlere de geçmiş olsun diyorum. Ayrıca bu hastalığın devam ettiğini göz önünde bulundurarak, Sağlık Bakanlığı tarafından tavsiye edilen maske, mesafe ve temizlik kurallarına tam uyumun gerekliliğini hatırlatmak istiyorum.

Havacılık, bu pandemi konuda en çok zarar gören sektörler arasında yer alıyor. Sadece kurumlar, havayolları ve havacılık firmaları değil, aynı zamanda bu sektörde çalışan herkes, ya işsiz kaldı yada düşük ücretlerle çalışmak zorunda.

Bugün size farklı bir konudan deniz altı dünyasına giriş yapıp sonra, Atlasglobal’in iflası ile ilişkili yanlarını anlatacağım.

Atlasglobal eski Kaptanlarından Özgün Gönder işsiz kaldıktan sonra, yeni bir hobi olarak Ege’de sualtı dalış eğitimlerine ve faaliyetlerine katılmaya başlamış. Bu dalış eğitimlerini, yine kaptanı olduğu uçak tipine deniz altında dalış yaparak başlamış. Kaptan Üniformalı dalış ile ilgili videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Daha önce, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Haziran 2016 yılında  turizme destek olması açısından bölgeye getirilen eski bir Airbus 300 uçağını kontrollü bir şekilde batırılmasını sağlamıştı. Konu ile ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile ilgili videoyu da buradan izleyebilirsiniz.

Bu kapsamda, bölgede dalış eğitimleri ve turizmi faaliyetlerine devam ediyor. Özgün Kaptan da denizin altındaki bu airbus uçağına bir dalış gerçekleştirmiş durumda. Ancak bu dalış sırasında, eski günleri yad etmek için, dalış kıyafetlerine bir giysi daha eklemiş.

Kaptan Üniformasını da giyerek uçuşa gider gibi hazırlık yapmış ve dalışı gerçekleştirmiş. Su altında ve uçak yanında verdiği pozlar ile eski günlerin anısını canlandırmış ve bu konudaki video ve fotoğrafları bizlerle paylaştı.


Bu fotoğraflardan en ilginç olanı, su altında kendisine sakin ve kuytu bir köşe bulmuş, dua etmek için. Özgün Kaptan’a, ne için dua ettiğini sorduğumda, Atlasglobal’in iflası ile ödenmeyen maaş ve alacaklarının ödenmesi için dua ettiğini söyledi.

Murat Ersoy’un yılan hikayesine dönen, bugün, yarın, cuma günü, bir sonraki salı günü kesin ödeyeceğim söz ve taahhütlerinin boşa çıkması, çalışanları gerçekten zor duruma soktu.

Daha önceki video haberimde yorumladığım üzere, pandeminin 2020 yılı başında dünyamızı etkileyeceği bilgisinin, Murat Ersoy tarafından bilinme ihtimalini ve iflasını tam da pandemi öncesine denk getirilmesi, gerçekten dahiyane ve saygın iş adamlarının yapabileceği bir hareket oldu.

Dahiyane diyorum çünkü zekice bir aksiyon, pandemi sonrası kimse sesini çıkaramayacak ve konu kapanacaktı. Saygın iş adamı diyorum, çünkü, ülkemizde neredeyse birçok iş adamı, etik ve ahlak kurallarını hiçe sayarak, çalışanlarını sömürmeye ve ezmeye başladı, yani işçiyi ve emekçiyi sömürenler daha iyi durumdalar, hala saygın durumdalar ve bu iş adamlarını yargılayacak bir hukuk sistemi kendisini gösteremez hale gelmiş gibi görünüyor.

Çok iyi ve zekice planlanmış olan Atlasglobal iflası, pandemiye rağmen bir araya gelen eski çalışanlar AZAP Atlas Zedeler Adalet Platformunu kurdulur ve hak arayışlarına başladılar ve halen devam etmektedirler.

AZAP YouTube Kanalı bu konu ile ilgili videoları paylaşıyor ve alacaklarını tüm sosyal medya kanallarını kullanarak aramaya devam ediyorlar. En öne gelen anahtar kelime #ödekurtul olarak twitter mecrasını kapladı ve yayılmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde, AZAP Platformu, Murat Ersoy’un İstinye’deki evinin önünde bir basın açıklaması ve protesto eylemi gerçekleştirdi. Bunun hemen öncesinde, AZAP Yönetimi ile görüşerek 40 kişilik bir liste istemiş. Acil ve ihtiyacı olanlara ödeme yapacağını söylemiş. Kimin aciliyeti yok ki? Murat Ersoy tarafından yapılan bu talep, aslında grubu dağıtmak ve beklentiyi yüksek tutmak için yapılmış bir hareket gibi görünüyor.

AZAP Yönetimi bu teklifi direk geri çevirdi ve herkesin ödemesinin yapılmasını talep etti. Aksi takdirde her tür eylemi fiziki ortamlarda, Murat Ersoy’un ailesinin bulunduğu adreslerde ve sosyal medya mecralarında yapmaya devam edeceklerini ifade ettiler.

Bu konudaki gelişmeleri ve ilginç yönlerini sizinle paylaşmaya devam edeceğiz. Sevgiye kalın.

İdris Elmas