AtlasGlobal’den eski çalışanlara ‘sadaka’ gibi teklif – Turizm Güncel

İflas eden AtlasGlobal, uzun süredir maaş ödemediği ve haklarını vermeden çıkardığı çalışanları görüşmeye çağırmıştı. Şirketin yaptığı teklif, çalışanlarca ‘sadaka’ olarak nitelendirildi.

Murat Ersoy’un sahibi olduğu AtlasGlobal, fırtınalı bir sürecin ardından tüm operasyonlarını durdurmuş ve iflas başvurusunda bulunmuştu.

AtlasGlobal eski çalışanları ‘anlaşmak’ için çağırmıştı

Birikmiş maaşlarını ve haklarını alamadan kendilerini kapının önünde bulan AtlasGlobal çalışanları ise Atlaszeder Adalet Platformu’nu (A.Z.A.P) kurmuş ve hukuki mücadele başlatmıştı. AtlasGlobal son olarak anlaşmak amacıyla eski çalışanlarıyla bir araya gelmişti.

”AtlasGlobal ihbar tazminatını ödemeye yanaşmıyor”

Tolgaozbek.com’da yer alan habere göre şirket, eski personele sadece içerideki maaşları ödemeyi önerdi. AtlasGlobal’in çalışanların tüm izinlerini kullanmış saydığı, ihbar tazminatlarını ödemeye ise yanaşmadığı öğrenildi. Örneğin kabin memurları için 3050 TL maaş belirlenirken sadece 300 TL güler yüz ve 2 bin TL de olası haklar için ödeme teklifi ile geliyor .Şirketin teklifini kabul eden çalışanlara 17 Ağustos’tan itibaren paralarıN verileceği belirtildi. Anlaşmayı kabul edip şirketin teklif ettiği parayı alan çalışanların, diğer tüm haklarından vazgeçmiş olacağı ifade edildi. Görüşme sırasında anlaşma için sunulan evrakların fotoğraflarını çekmenin yasak olduğu, buna uymanlara 100 bin TL para cezası verileceği öğrenildi.

”Sadaka gibi bir öneriyle geldiler”

AtlasGlobal çalışanları ise kendilerine yapılan teklifi ‘komik’ olarak nitelendirdi. Şirketin kendilerine sadaka gibi bir öneriyle geldiğini ifade eden çalışanlar, ” Açtığımız davada hileli iflas iddiamızı ortaya koyduk. Bu şirketin sahipleri için ciddi sorun. Bunun önüne geçmek için karşımıza bu teklifle geliyorlar” açıklamasında bulundu.

Kaynak: https://www.turizmguncel.com/haber/atlasglobalden-eski-calisanlara-sadaka-gibi-teklif