Atlasjet Mağdurları (AZAP) Kadıköy Postanesinde – Airline Haber

Atlasjet Mağdurları (AZAP) Kadıköy Postanesinde

AZAP Üyeleri Milletvekiline Mektup Gönderdi.

Atlasglobal Eski Çalışanları Hak Arayışına Devam Ediyor – Bu sefer Kadıköy Postanesine gittiler.

Atlasjet Havayolu eski çalışanları, kurmuş oldukları Atlas Zedeler Adalet Platformu (AZAP) ile hak ve alacak arayışlarına devam ediyorlar. AZAP Platformuna UMUT-SEN ve HAVA-SEN Sendikaları da destek veriyor.

Daha önce, sırasıyla birçok kez, Bakırköy Adliyesi, Florya’daki Atlasjet Genel Müdürlük binası, Müflis Patron Ali Murat Ersoy’un İstinye’deki villasının önünde, Murat Ersoy’un ikiz kardeşi olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait olan ETS Binası önünde ve Suadiye’deki Aile İkametgahı olan Ersoy Tatil Sitesi önünde hak ve alacak arayışı için eylem ve basın açıklaması yapmışlardı.

Son olarak, Kadıköy Postanesini seçtiler ve buradan TBMM Milletvekillerine, “Sesimiz Olur musunuz?” konulu mektubu gönderdiler. Bu eylem sırasında mağduriyetleri ile ilgili basın açıklaması da yaptılar.

AZAP Üyeleri Milletvekiline E-Posta Gönderdi.

Ayrıca, eposta adresi bulunan tüm milletvekillerini eposta göndermek suretiyle konunun meclise taşınmasını istediler. Mecliste bu mağduriyet ile ilgili soru önergesinin verilmesini ve konunun bir an önce çözümlenmesi ve Atlasjet eski çalışanlarının, yaklaşık 2000 çalışan ve aileleriyle birlikte 8000 kişi civarında insanı ilgilendirdiğini hatırlattılar.

Borç para istemediklerini, sadece, çalıştıkları süre için, maaş ve alacaklarını almak istediklerini beyan ettiler.

ATLASJET MAĞDURLARI ANTALYA’DA

Antalya’da bulunan Atlasjet mağdurları da, 11 Kasım 2020 günü, Milletvekillerine mektup gönderme eylemi yapmışlardı. Mağduriyetlerini açıklayan mektuplar, Antalya Güllük Postanesinden Milletvekillerine gönderildi.

MURAT ERSOY ÖDEME YAPMAMAKTA ISRAR EDİYOR

Gayrimenkul Zengini olan Ersoy Ailesinde, bir de bakan var. Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un ikiz kardeşi olan Murat Ersoy, pandemi öncesinde, Atlasjet Havayolu için Bakırköy Adliyesi’ne iflas başvurusunu yapmış ve 2000 kadar çalışanının tam da pandemi öncesi mağdur etmişti. Pandeminin ağırlaştığı bugünlerde, Atlasjet eski çalışanlarının mağduriyetleri daha artmış durumda.

AZAP Platformu, Ersoy Ailesi ilgili çok iyi bir inceleme yaparak, Ersoy Ailesinin yurtiçi ve yurtdışında bulunan şirketleri, turizm sektöründeki hotel ve tatil köyleri, gayrimenkulleri ile ilgili bilgiler verdiler ve çalışanların alacaklarının derhal ödenmesini istediler. Ersoy Ailesinin mal varlığı ile ilgili listeyi AZAP Web sitesinde yayınladıklarını ifade ettiler. https://azap.online-b2b.net/ersoy-ailesi-mal-varligi/

Ayrıca, AZAP 14 Şubat 2020 tarihinden bugüne kadar yapmış oldukları tüm protesto eylem ve basın açıklamalarını tarihçeli bir şekilde kendi web sitelerinde yayınladılar.

https://azap.online-b2b.net/atlasjet-iflas-tarihcesi/

Basın açıklaması sırasında, Atlas Zedeler, “Öde Kurtul Murat Ersoy” ve “Emek Hırsızı Murat Ersoy” sloganlarını atarak, hak ve alacaklarını Kadıköy Postanesi önünde önünde yüksek sesle duyurdular. Tüm bu eylemleri, ülkemizdeki Patron Terörünün bitmesi ve emeğe saygının tekrar kazanılması için yaptıklarını anlattılar.

Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İŞTE AZAP ÜYELERİNİN MİLLETVEKİLLERİNE GÖNDERDİĞİ O MEKTUP

Sayın Milletvekili,

Bizler Atlasjet Havayolu çalışanları olarak Kasım 2019 tarihinden Şubat 2020 tarihine kadar, Patron Ali Murat Ersoy tarafından, bizlere verilen “merak etmeyin, servetimle maaşınızı 7 kere öderim” vaatlerine güvenerek yaklaşık 3,5 ay maaş almadan çalışmak durumunda bırakıldık. 14 Şubat 2020’de yapılan iflas başvurusu ile, binlerce Atlasjet işçisi olarak pandemi öncesinde işsiz ve güçsüz kaldık.

Kültür ve Turizm Bakanımızın da ikiz kardeşi olan Ali Murat Ersoy, pandemiyi öngörmüş gibi bu sürece hazırlıklı girdi. Fakat biz emekçi çalışanlar pandemi dönemine herkesten 3,5 ay önce girmiştik zaten. Pandemi ile birlikte havacılık sektörünün de gerilemesi ile iş bulamaz hale geldik.

Yaklaşık 1 yıldır haklarımızı alma mücadelemiz devam ederken, yasal olarak verilen iflas başvurusunun bizim nezdimizde hileli bir iflas olduğunun da savunucusuyuz. Devam etmekte olan İflas Davasının müdahili ve takipçisiyiz. Patron Ali Murat Ersoy’un Türkiye’de ve yurtdışında, ticaretinin ve para akışının sürmesi, bu konuda haklı olduğumuzun da bir nevi göstergesidir.

Yapmakta olduğumuz hak arayışı eylemlerimizin istikrarlı gittiğini gören Patron Ali Murat Ersoy, bizleri yıldırmak için sürekli ödeme tarihleri vererek bizleri oyalamaktadır. En son geldiğimiz noktada, mağduriyetimizi kullanarak bir protokol imzalatmak suretiyle bizi haklarımızdan %30 ve %40 arası vaz geçmek ve feragat etmek durumunda bırakmıştır.

Biz çalışanların iyi niyeti ile protokolü imzalamamıza rağmen, protokolde yazan ödeme tarihine uymayarak, yine ödeme yapmamıştır.

Halen gayrimenkul zengini olan, otellerde dahil olmak üzere birçok ticari faaliyeti devam eden bir iş adamının işsiz bıraktığı bunca işçinin hakkını vermemesi ve Türkiye’de ismi Milletin temsilcileri arasında geçen bir Bakanın kardeşi olması, aynı zamanda Milli bir sorundur.

Emeğimiz olan ve alamadığımız maaşlarımız, tazminatlarımız ve tüm özlük haklarımızın ödenmesi konusunda, siz, haklarımızın savunucusu olarak meclisteki görevlerinize ve ana gündem konunuza Tüm İşçi hakları da dahil olmak üzere Atlasjet Havayolu mağdurlarının yaşadığı bu haksız sürecin SESİ olur musunuz?

AZAP Üyeleri

Kaynak: https://airlinehaber.com/atlasjet-magdurlari-milletvekiline-mektup-gonderdi/