Bakan Ersoy’dan sonra kardeşi de TÜRSAB’a karşı operasyona başladı – Turizm Gazetesi

TÜRSAB, eski başkanı Başaran Ulusoy’dan kalma borçlar nedeniyle peş peşe gelen icra işlemleri ile yeniden gündemde.

Son genel kurulda aklanmayan Başaran Ulusoy’dan sonra seçilen yeni yönetim göreve geldiğinden bu yana aralarında bankaların da olduğu 189 icra takibiyle karşılaştı.

Ancak henüz işleme konmasa da son icra girişimi öncekilerden farklı.

Bakan ikiz kardeşi ve Başaran Ulusoy ele ele

Zira son icranın aktörü Kültür veı Mehmet’un ikiz kardeşi iflas eden Atlas Global Havayolu’nun sahibi Murat.

Böylece Mehmet’un TÜRSAB’a yönelik bir süreden beri yürüttüğü operasyonlara Başaran Ulusoy’dan sonra ikiz kardeşi Murat da katıldı.

İflas masası, karmaşık ilişkiler

İlginç olduğu gibi karmaşık ilişkilerin de ürünü olan TÜRSAB’a yönelik son icra konusu Murat’un Atlas Globaliçin kurulan iflas masasının şirket hesaplarını incelemesiyle gündeme geldi.

İcra masası incelemelerinde şirketinacağı olarak görünen bir çek buldu ve çeki kesinacak biçiminde değerlendirerek icraya başvurdu.

Bakan ve kardeşinin ortak olduğu Birlik

Sözkonusu çekin öyküsü ise ilginç.

Şöyle ki;

Başaran Ulusoy’un döneminde Hac ve umre biletleri satmak amacıyla; TÜRSAB Ltd.’un seyahatsi Ets tur veın ikiz kardeşi Murat’un Atlas Jet’inin de ortak olduğu Birlik adıyla bir şirket kuruluyor.

Tek başına imzaya yetki nasıl kullanıldı 

Bu şirkette Başaran Ulusoy tek başına imzaya yetkili.

2018 genel kurulundan kısa bir süre önce TÜRSAB Ltd’den Başaran Ulusoy ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Saymanı ortak imzalarıyla, Birlik havacılığa çek kesiliyor.

Faturası olmayan çek

Ama bu çek o tarihte TÜRSAB kayıtlarına işlenmemiş, birlik muhasebesinde bununla ilgili bir gider belgesi ve fatura yok.

Başaran Ulusoy genel kurulda seçimi kaybedince yasal olarak istifa edip çekilmesi gereken TÜRSAB’ın kurduğu vakıf ve şirketlerden ayrılmadı

Bu süre içindedıkları bir vade farkı faturasını sonradan kayıtlara işledi.

Hesaplar incelenince

TÜRSAB yeni yönetimi iş başına gelince,lıktan teftiş istedi. Bunun yanında bir de uluslararası denetim şirketine hesapları inceletti.

İnceleme yapılacağını öğrenen Başaran Ulusoy sonradan giderleştirilen bir fatura kayıtlara geçirilerek sözkonusu çek bu faturaya karşılık verilmiş gibi gösteriliyor.

Başaran Ulusoy’dan Murat’a ciro

İlginç olan Başaran Ulusoy ve dönemin muhasip üyesinin imzasıyla kesilen çek, Birlik tarafından aynı gün tek başına imza yetkilisi olan Başaran Ulusoy’un imzasıyla Murat’un Atlas havayoluna ciro ediliyor.

TÜRSAB yeni yönetimi bu durumu raporlara dayandırarak belgeleyip çek için istirdat (Ödemeyi durdurma, itiraz) talebinde bulunuyor.

Bu arada Atlas Global için kurulan iflas masası şirkette görünen bu çek için icraya başvuruyor.

İcra masası çek ile ilgili işlem başlatmış ancak konuyla ilgili itirazlar olması nedeniyle hacize gidip bu yönde işlem yapmamışken Başaran Ulusoy “TÜRSABacaklıları Birliğe hacze geliyorlar” biçiminde haberler yayıyor, gazeteleri arayıp bunu haber yapmalarını istiyor.

Bakan, müflis kardeş ve hakkında suç duyurusu olan koalisyonu

Böylece her aşaması ilginç ve karışık ilişkiler konusu olan çek olayı Mehmet, ikiz kardeşi iflas eden Atlas Global Havayolu’nun sahibi Murat velığın hakkında sahte bilet iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu Başaran Ulusoy işbirliği ile TÜRSAB’a yönelik operasyonun yeni bir aracı haline geliyor.

Kaynak: https://www.turizmgazetesi.com/haber/bakan-ersoy-dan-sonra-kardesi-de-tursab-a-karsi-operasyona-basladi/79138