Murat Ersoy’un Bilirkişi Öncesi Son Hamlesi

Sayın Sevgili Okurlar Merhaba,

Uzun bir aradan sonra, Atlasglobal ile ilgili durumları özetleyip, önümüzdeki günlerde neler olabileceğini yorumlamak istiyorum.

14 Şubat 2020 tarihinde Sevgililer Gününde, iflasını veren Atlasglobal, son üç aydır maaşları ödenmeyen tüm çalışanlarını işten çıkartmak suretiyle, Pandemi öncesi tüm çalışanlarını hazırlıksız bir şekilde Pandemiye teslim etmişti.

İflasın açıklanması ile önce herşey normal iflas gibi görünse de, sonra ortaya çıkan bilgiler bu durumun HİLELİ İFLAS olma ihtimalinin çok yüksek olduğuna işaret etmektedir.

Hileli İflas Olma İhtimali ile ilgili Bazı İpuçları;

 • İflas Mahkemesine Atlasglobal tarafından verilen iflas beyanında 220 Milyon USD borcun olduğu.

 • Daha önceki yıllarda Kredi Garanti Fonundan 60 Milyon USD Borç aldığı,

 • Çivi Hukuk Bürosu Sahibi / Ortağa Dr. Av. Ali Çivi ile İsviçre’de birçok (6-7 adet) şirketler kurduğu,

 • Bu şirketlerin bazılarının hem Murat Ersoy ve hem de Ali Çivi adına, birkaçının ise sadece Ali Çivi adına  tescil edildiği,

 • Bu şirketlerden Atlasglobal’e kesilen faturalar olduğu ve bunların karşılığının Atlasglobal tarafından ödendiği,

 • ATS Firmasının İsviçre menşeli bir firmaya satılması veya devredilmesi.

 • Personele olan ödenmemiş maaş ve tazminatların ise 30 Milyon Türk Lirası (Bir Villa Parası) kadar olduğu ve bunun Murat Ersoy’un ödeme imkanı olmasına rağmen ödemeyi ertelediği ve yapmadığı,

 • Murat Ersoy’un Kaptanlar ile toplantı yaparak, parası olduğunu ve yurtdışından geleceğini, salı veya cuma günleri ödeyeceğini söyleyerek sürekli olarak personeline vaatlerde bulunarak çalışanlarını bir şekilde ikna ettiğini ve çalışmalarını sağladığı,

 • Murat Ersoy, sadece tatlı vaatlerde bulunarak uçuşların devamını sağlamış, ancak çalışanların tüm haklarını gasp ederek büyük bir haksızlığın oluşmasına da yol açmıştır.

 • İletişim konusunda hiçbir bilgi akışı yapmayarak çalışanlarını dedikoduları ve karanlığa gömmüştür.

 • Tüm çalışanlarına ve Türk İş Dünyasına “İflas Nasıl Yapılır”ı iyice öğretmiş olup ÖRNEK OLAY olarak derslerde okutulmaya başlanmıştır. BRAVO.

Murat Ersoy’un Kaptanlar ile toplantı yaparak, parası olduğunu ve yurtdışından geleceğini, salı veya cuma günleri ödeyeceğini söyleyerek sürekli olarak personeline vaatlerde bulunarak çalışanlarını kandırdığını ve çalışmalarını sağladığı, böylelikle Murat Ersoy, çalışanların tüm haklarını gasp ederek büyük bir haksızlığın oluşmasına da yol açmıştır. İletişim konusunda hiçbir bilgi akışı yapmayarak çalışanlarını dedikoduları ve karanlığa gömmüştür.

Tüm çalışanlarına ve Türk İş Dünyasına “İflas Nasıl Yapılır”ı iyice öğretmiş olup ÖRNEK OLAY olarak derslerde okutulmaya başlanmıştır. BRAVO.

İflasın açıklanması ve personelin işten çıkarılması sırasında hiçbir açıklama yapmayan Murat Ersoy, İş Hayatının tüm profesyonel ilke ve prensiplerine aykırı olacak şekilde, babası Sayın Ali Haydar Ersoy’dan aldığı “Sözünü Tut, Sözünün değeri imzandan daha yüksek olsun” nasihatını da dinlemeyerek basiretsiz bir iş adamı gibi hareket etmiş ve Türk Sivil Havacılığında siyah bir sayfa olarak geçmiştir.

Henüz kamuoyunda haber olmasa bile, Atlasglobal Murat Ersoy tarafından AZAP (Atlaszedeler Adalet Platformuna) grubuna gönderilen bir mesaj ile 10-15 Ağustos 2020 tarihleri arasında, yani 18 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak Bilirkişi incelemesinden hemen önce, personele randevu yapmak suretiyle görüşme yapacaklarını iletmiştir.

Atlasglobal tarafından gönderilen mesaj aşağıdaki şekildedir:

Sayın çalışanımız,

Eksik ödenmiş maaş ve haklarınızın ödenebilmesi için hesap mutabakatı yapmak üzere Sizi 10-15 Ağustos tarihleri arasında saat 09.00-18.00 aralığında Florya genel müdürlüğümüze,

10-11 Ağustos tarihlerinde Antalya B-Business Otel’e  09:00-18:00 saatleri arası bekliyoruz.

Gelmeden önce 0538 584 60 43 nolu whatsapp hattı üzerinden randevu almanızı önemle rica ederiz.

Bu görüşmenin pandemi sırasında olması, birçok kişinin şehir dışında olması ve düşük katılım olma ihtimaline rağmen yapılmak istenmesi şüphelidir. Kredisini ve güvenini kaybeden bir insanın sözüne inanmak imkansız hale gelmiştir.

Atlasglobal tarafından personele gönderilen mesajda belirtilen hesap mutabakatı, ilişik kesme sırasında alacaklarımız İK tarafından tutanak ile kayıtlara alınmıştı.

Görüşmede hangi konular konuşulacak veya imza altına alınacak?

 • Neyin mutabakatını yapacak?
 • Mutabakat ile birlikte ödeme yapılacak mı?
 • Nakit mi yoksa Banka Hesabına mı ödeme yapılacak?
 • Ödeme planı mı verilecek?
 • İmza alıp, ödeme planı sonrası ödeme yapmayıp eski çalışanlar tekrar mağdur edilecek mi?
 • Yoksa Bilirkişi öncesi İflasın kabulü için Mahkeme’ye şirinlik mi yapılıyor?

Unutulmaması gereken diğer bir konu da, bu şekilde iflas eden bir şirket sahibinin tekrar Havacılık Sektöründe yeni bir şirket kurması veya eski şirketini yeniden hayata geçirmesine izin verilmesi kabul edilemez. SHGM ve ilgili Bakanlık tarafından gerekli hassasiyetin gösterileceğini ümit ediyoruz.

Atlasglobal çalışanlarının en büyük hatası gidişatı sorgulama imkanlarının ve bilincinin olmaması idi. Birlikte güçlü olabilmenin en iyi yolu, Sendikalaşmaktır. Çalışanların mutlaka sendikalı olması ve haklarını sendika kanalıyla araması, hesap sorması gerekmektedir. Bireysel hak arayışı yılgınlık ve o kişi üzerine gidilmesine neden olur. Hatta kendi arkadaşları bile hakkını arayan kişiye psikolojik baskı kurabilirler. Bu nedenle, bilinçli, hakkını arayan ve birlikte hareket eden bir çalışan kitlesi olmalıyız ve bunun tek yolu Sendikalaşmaktır.

Önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmelerde öne çıkacak konuları sizinle paylaşıyor olacağız. Bu görüşmelerde Atlasglobal çalışanlarının en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Geçmişte Atlasglobal çalışanlarına yaşatılan ve dayatılan durumların unutulmaması ve buna göre karar verilmesi çalışanların lehine olacaktır.

Atlasglobal çalışanları alacaklarını alıncaya kadar AZAP Platformu bünyesindeki hak arayışına devam etme kararındadır.

Atlaszedeler Adalet Platformu (AZAP) Web Sitesinin adresi. https://azap.online-b2b.net/

YouTube Adresi. https://www.youtube.com/channel/UC3DyacgU_BXlzZz1G1MTqag

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

İdris Elmas