Patronun Gizli Bir Planı Varmış: İflas… Resmen Uyutulmuşuz

Atlas Zedeler Adalet Platformu
Sayın Sevgili Okurlar,

Bu yazımda, biraz Atlasglobal’in iflası, yönetim ve çalışma şeklinden, biraz da AZAP Platformuna yaptığımız desteklerimizden bahsetmek istiyorum.

İlk önce, Aralık ayı başında maaşlar tam olarak ödenmedi. İki taksit halinde ödenebildi. Bunu nasıl okumak gerektiğini anlayamadık. Ancak bunu daha önce tecrübe edenler durumu hemen anladılar. Teşhis = İflas.

Bu durumu görenler ve anlayanlar, hiç zaman kaybetmeden noterden ihtar çekmek suretiyle, yeni iş arayışına hemen başladılar. Atlasglobal iflası beklediğimiz bir durum değildi. Diğerleri için yapacak bir şey yoktu. Çünkü hem sezon itibariyle düşük sezondu, hem de Coronavirus olayının arefesinde, bilinmeyen bir salgına doğru ilerliyorduk.

Atlasglobal’i görebildiğimiz kadarıyla, uçuşları ve çalışma şartları çok dinamik bir yapıya sahipti. Ani kararlar alınır ve uygulanır, ancak alınan kararlar, iyi ve karlı bir karar mıdır bilinmez. En önemli konu, uçağın yerde kalmaması ve uçuşun zamanında başlamasıdır. Bu nedenle, Uçuş İşletme, Yolcu ve Yer Hizmetleri, İstasyon ve destek veren diğer unsurlar, hep bir koşuşturma içinde çalıştılar. Uçuşu destekleyen tüm çalışanların hepsi özverili bir şekilde emek sarf ettiler.

Daha önceki yazımda belirttiğim üzere, Atlasglobal, tüm personelin ve yöneticilerinin yüksek özverili çalışmaları ve üstün gayretleri ile 2018 ve 2019 yılını başarılı bir şekilde tamamladı. Ancak, Patronun gizli bir planı varmış ve bizler işlerimizle o kadar yoğun muşuz ki, resmen uyutulmuşuz.

Şirketin bazı bölümleri gerçekten çok iyiydi , ancak bazı bölümlerin DNA’sında mutasyon kaynaklı bozulmalar vardı ve profesyonel iş hayatından habersiz bir şekilde çalışıyordu. Ego savaşlarının içerisinde, doğru işe doğru adamı almama, işi bilmeyenlerin çok kolay ön plana çıkması, işten çıkarmaların ise bir kişinin sözü ile yapılması, bunun yerine şirket içi incelemenin ve disiplin kurulunun çalıştırılmaması da ayrı bir sorundu. Sanki şirket içinde maden arayan dinamitçiler vardı. Şirket içinde şirketin aleyhine çalışanların olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. İç Tehdit Analizi (İç Denetim)’nin iyi yapılması bu nedenle önem taşıyor.

Personelini Dinleyen Firmalar Her Zaman Kazanır…

Burada bir örnek vermeden geçemeyeceğim. Daha önce çalıştığım uluslararası bir firmada, şirket intraneti üzerinde bulunan “Fikrinizi Bizimle Paylaşın” bölümü benim dikkatimi çekti. Daha sonra çalışırken fark ettiğim sorunlarla ilgili ilk fikrimi gönderdim. Göndermiş olduğum fikrim, üst kurul tarafından incelenmiş, ancak kabul görmemişti. Bakış açısı ve operasyonel zorunluluklardan dolayı uygulanabilir görülmemişti. Normal, olabilir, ama sonrasında, kabul edilmeyen fikirler arasında seçilen kurada, ismimin çıktığını ve bana 100 EUR para ödülü gönderdiklerini öğrendim. Şaşırmıştım. Personelin fikrine önem veren, dinleyen, değerlendiren bir yapı kurulmuş ve çalışıyordu.

Yani buradan, bir işletmede nerede sorun varsa, orayı yakından izlemek, çalışanlarla görüşmek, hatta çözümü veya çözüm yollarını ilgili alandaki personelden almak her zaman mümkündür. Çünkü çalışanlar karşılaştıkları sorunlarla ilgili, mutlaka düşünür ve pratik çözümler üretmeye hazırdırlar. Bunu dinlemek, anlamak ve uygulamak gerekir.

Az önceki hikayeme bir ilave yaparak bitirmek istiyorum. Aynı şirkette çalışırken, Afrika ülkelerindeki denetim ve verdiğim eğitimler sırasında, şirketin yaşamış olduğu bir soruna ilişkin bir çözüm önerimi gerekçeli olarak hazırladım ve fikir olarak şirketime bildirdim. Ne oldu dersiniz? Fikrimi, 40 yıllık bu şirket, çözüm olarak kabul etti ve hemen uygulanmasını tüm birimlere duyurdu. Sonrasında, 1.000 USD’lık bir ödül beni bekliyordu. Kim kazandı? Kazan – Kazan ile herkes kazandı. Yani, bir şirket, bir işletme, bir havayolu firması, önce yolcu hakları, yolcu memnuniyeti yerine, önce personel ve önce personelin memnuniyeti demeyi ilke edinmelidir.

Personelin Memnuniyet Neden Önemli?

Önce personeli memnun etmelisiniz. Çalışanınız mutlu olursa, hizmet ve iş kalitesi doğru oranlı olarak artacaktır. Bu da dolaylı olarak, yolcu memnuniyeti ve hizmet kalitesini artıracaktır. Tüm bunların bileşkesi olarak, kazanç hanesi de artmaya başlayacaktır.

Bu kadar basit. PSP Yönetim Tarzı – Personnel – Service – Profit, işin anahtarıdır.

Son olarak, Atlasglobal’in iflas haberleri bazı basın araçlarında yer buldu. Airline Haber Web Sitesi, Atlas ile ilgili haberleri en hızlı ve detaylı bir şekilde yayınladı. Bu konuda destek oldular. Sefa Bey’e bu desteğinden ve çalışana taraf olan tutumundan dolayı teşekkür ediyorum.

Atlas çalışanları, AZAP adını verdikleri, Atlas Zedeler Adalet Platforumu’nu kurdular. Emek ve haklarının karşılığını almak istiyorlar. Ben de destek olabilmek için. AZAP Platformu için bir web sitesi kurdum ve Atlasglobal’in iflas haberleri ve AZAP ile ilgili haberleri bir araya toplayarak, konunun unutulmaması, taze kalması için destek oluyorum. AZAP ile ilgili çıkacak haberleri buradan yayınlamak suretiyle, gündemde tutmaya devam ediyor olacağız. İsteyenler siteye üye olmak suretiyle, yayınlanacak haberlerden anında bilgi sahibi olabilirler.

Web Sitesinin adresi. https://azap.online-b2b.net/

Coronavirus pandemisinin en kısa sürede, hayatımızdan çıkmasını diliyorum. Sağlıcakla kalın.

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.