Türkbükü’ndeki 5 yıldızlı oteli Bakan Ersoy’un şirketi satın aldı – Independent

Azerbaycanlı iş insanı İskender Khalilov’un 2011 yılında hizmete açtığı Bodrum Hilton Türkbükü Otel el değiştirdi. Kültür ve Turizm Bakanı’nın sahibi olduğu Ersoy Otelcilik, Bodrum Hilton Türkbükü’nün yeni sahibi oldu

Azerbaycan merkezli ISR Holding’in bir şirketi olan ISR Turizm’i satın alan şirket, böylelikle Bodrum Türkbükü’nün de yeni sahibi oldu.

Dünya gazetesinden Çiğdem Yücesoy Subaşı’nın haberine göre, Rekabet Kurumu’na satın almaya yönelik yapılan başvurudan izin de çıktı. Rekabet Kurumu son toplantısında ISR Turizm İşletmeleri ve Ticaret A.Ş.’nin tek kontrolünün Ersoy Otelcilik tarafından devralınması işlemine izin verdi.

Merkezi Antalya’da olan Ersoy Otelcilik bu satın almayla birlikte otel sayısını üçe çıkardı. Halen Voyage Otel Belek ve Max Royal Kemer otelleriyle hizmet veren şirket, Hilton’la Bodrum’u da faaliyet alanına eklemiş oldu.

Azerbaycanlı iş insanı İskender Khalilov, İber Princess adıyla faaliyet gösteren oteli 2011 yılında alarak Hilton olarak hizmete açmıştı. Azerbaycan’da Hilton Bakü ve Park By Radison Blu otellerinin sahibi olan holding, Türkiye’de tek bir otelle faaliyet gösteriyordu.

Bakanlık yaparken ticari faaliyetlerinin sürmesi Meclis gündemine taşınmıştı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu turizm şirketi ile bağlarını koparmaması ve şirket çalışanlarının bakanlıkta üst düzey görevlere getirildiği iddiaları Meclis gündemine taşınmıştı.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Bakan Ersoy’un sahibi olduğu şirkette çalışanları Bakanlık bünyesinde üst düzey makamlara getirdiğini öne sürerek, Ersoy’dan şu soruların yanıtlarını istemişti.

  • Şahsınıza ve şirketinize ait kaç otel bulunmaktadır?
  • Otellerinizden kaç tanesi İmar Barışı düzenlemesinden yararlanmıştır?
  • Otellerinizin toplam yatak kapasitesi kaçtır, 2002 yılından itibaren ve özellikle bakan olduğunuz tarihten sonra otellerinizdeki yatak kapasitesi artışı ne olmuştur?
  • Diğer firmalara aynı ayrıcalıklar sağlanmakta mıdır?
  • Otellerinizde ve acentenizde en son ne zaman denetim yapılmıştır, herhangi bir cezai yaptırım uygulanmış mıdır?
  • Siz bakan olduktan sonra çıkarılan tahsis yönetmeliklerinde yaptığınız değişikliklerle, bankalara geçen tesisler hangi şirketlere devredilmiştir?

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/278001/ekonomi%CC%87/t%C3%BCrkb%C3%BCk%C3%BC%E2%80%99ndeki-5-y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-oteli-bakan-ersoy%E2%80%99un-%C5%9Firketi-sat%C4%B1n-ald%C4%B1